نکات مفید در کمپینگ

نکات مفید در کمپینگ

1401/09/06

کمپینگ یکی از فعالیت های تفریحی است که می تواند به شکل گروهی یا فردی برگزار شود.روش های زیادی برای انجام کمپینگ وجود دارد. در این مطلب از دلتا به چند روش اشاره می‌شود.


 

یک کمپ می‌تواند در اعماق یک جنگل و در کنار یک نهر یا رودخانه باشد. شما می‌توانید با صدای آواز پرندگان بیدار شوید، طلوع خورشید را بنگرید، صبح زود به ماهیگیری بروید، در دل طبیعت راه پیمایی کنید، در آرامش به مطالعه کتاب بپردازید، غروب خورشید را تماشا کنید، دور آتش بنشینید و به تماشای نورافشانی ستارگان بپردازید و بعد با بدنی خسته به رختخواب بروید و خواب راحتی داشته باشید.

روش‌های زیادی برای انجام کمپینگ وجود دارد. در‌اینجا به چند روش اشاره می‌شود:

بعضی افراد دوست دارند به کوهپیمایی و راهپیمایی بروند و با آنچه در کوله پشتی خود دارند زمان را بگذارنند.
گردشگری با دوچرخه و موتوسیکلت روش دیگری برای اقدام به کمپینگ است.
قایقرانی در طول رودخانه و همراه داشتن لوازم مورد نیاز برای گذراندن چند روز در طبیعت نیز روشی است که بسیاری به آن علاقه مندند.
بسیاری از مردم دوست دارند با اتومبیل‌های شخصی به کمپینگ بروند و خود چادرهای یک اتاقه تا چند اتاقه و سایر لوازم مورد نیاز را به همراه بردارند.
تریلر، کاروان و وسایل نقلیه کمپی گزینه‌های دیگری است که برای آن دست از افرادی که علاقه‌ای به ماندن در چادر ندارند مناسب است.

انتخاب هر یک از روش‌های فوق یا سایر روش‌هایی که در‌اینجا مطرح نشده است، بستگی به علاقه و توان مالی افراد دارد. ولی به هر حال اقدام به کمپینگ باید با توجه به شرایط مناسب و وضعیت مالی شما و راحتی خانواده و گروه همراه انجام شود.

مشتاقان فضای آزاد خواهان راهنمایی‌های مؤثری هستند. آنها خواهان اطلاعات صحیح درباره وسایل و تجهیزات، می‌باشند، بخصوص اگر‌این لوازم سبک وزن، قابل حمل و کاربردی باشند. ممکن است تنوع لوازم کمپی موجب آشفتگی ذهنی و بی تکلیفی شود و برای انتخاب وسایل مناسب دچار مشکل شوید، پس برای غلبه بر آشفتگی ذهنی خود نیاز به اطلاعات کافی در مورد‌این تجهیزات دارید.

انتخاب محل کمپینگ

اولین کاری که باید انجام دهید‌این است؛ تصمیم بگیرید که اساسا به کجا بروید، چه وقت و با چه کسی و برای چه مدتی می‌روید. وقتی به همه سؤالات خود جواب دادید، حالا در مورد محلی که قرار است چادر بزنید یا مستقر شوید، به جمع آوری اطلاعات بپردازید.

چنانچه تمایل دارید که در داخل کمپ‌های دارای مجوز قانونی و مجهز اقامت کنید باید بدانید که در بعضی از کمپ‌ها برای زدن چادر یا استفاده از فضای کمپ مجبور به پرداخت هزینه هستید. گاهی فضای کمپ خصوصاً در روزهای تعطیل به شدت شلوغ و پر ازدحام است و ممکن است اقامت شما را در کمپ با مشکل همراه سازد.

نیازهای اولیه از جمله توالت، حمام و آب تمیز باید حتماً در کمپ وجود داشته باشد. در بعضی از کمپ‌ها علاوه بر موارد فوق امکانات تفریحی بیشتری مثل سینما یا تئاتر نیز وجود دارد. آگاهی از تجهیزات و وسایل موجود در کمپ بسیار مهم است. برای مثال اگر زمانی تمایل به پختن غذا نداشته باشید باید از وجود رستوران یا کافی شاپ در داخل کمپ مطمئن باشید.

بسیاری از کمپ‌ها قوانین خاصی در مورد روشن کردن آتش، همراهی حیوانات اهلی، کودکان و میزان سر و صدا دارند.

زمانی که در دامن طبیعت قرار می‌گیرید تا با زدن چادر و برقراری کمپ زمانی را از زیبایی خلقت خداوند لذت ببرید، یادتان باشد که نباید به طبیعت صدمه بزنید و باید در حفظ و حراست از آن دقت کنید. پس با رعایت قوانین زیر ضمن لذت از طبیعت به سلامت آن نیز توجه کنید:

در موقع راهپیمایی از مسیر اصلی خارج نشوید و میانبر نزنید. چون با خروج از مسیرهای مشخص، بر گیاهان گام خواهید گذاشت و موجب آسیب رسانی به نشو و نمای گیاه می‌شوید.
در فاصله ۱۵ متری دورتر از ساحل هر برکه یا رودخانه چادر خود را بر پا کنید. هیچوقت گیاهان ساحل رودخانه، برکه یا دریاچه‌ها را لگد مال نکنید.
گروه‌های بیش از ۱۲ نفر بدون مجوز نمی‌توانند در طبیعت چادر بزنند. پیشنهاد می‌شود که حداکثر نفرات یک گروه ۶ نفر باشند و بیش از آن به معنای تجمع تعدادی چادر و لوازم و تجهیزات در یک نقطه و‌ایراد خسارت به طبیعت می‌باشد.
لوازم مختلف و مواد غذایی را در محل خاص خود قرار دهید و به آنها نظم دهید تا به‌ این‌ ترتیب از ریخت و پاش آنها و تولید زباله جلوگیری کنید.

شما می‌توانید به حفظ و نگهداری طبیعت کمک کنید.

به پیروی از نکات زیر می‌توانید از آسیب رساندن به طبیعت جلوگیری کنید. با رعایت‌این نکات اثرات مخرب حضور و اقامت انسان‌ها در دامن زیبا و پاک طبیعت را به حداقل می‌رسانید.

زباله‌ها را جمع کنید

زباله‌ها را جمع کنید و به خانه بر گردانید. حتی زباله‌هایی که دیگران جا گذاشته اند را نیز بردارید. اجسامی‌که نمی‌سوزند مثل فویل نباید در اجاق باقی بمانند.

از اجاق‌های موجود استفاده کنید.

اگر می‌خواهید آتش روشن کنید از اجاق‌های موجود یا اجاق‌هایی که افراد قبل از شما درست کرده‌اند، استفاده کنید.

چادر زدن در مناطق جنگلی

از بریدن شاخه درختان و کندن خندق به دور چادر خودداری کنید و قبل از‌ ترک محل تمام علایم حضور خود را در آن محل از بین ببرید.

از کیفیت آن حفاظت کنید

هیچ وقت دست‌ها یا ظروف خود را در داخل برکه یا نهر نشویید. تمام شستشوها باید دور از هر نوع منبع و سرچشمه آب صورت گیرد.

سکوت را مراعات کنید

سعی کنید محل برپایی چادر شما در مقابل دید سایر چادرها نباشد و از خواندن و با صدای بلند فریاد زدن اجتناب کنید تا مزاحم دیگران نشوید.

آب را خوب بجوشانید

از آشامیدن آب طبیعی بدون جوشاندن آن اجتناب کنید.

گزینه‌های کمپینگ

برای بعضی افراد رفتن به طبیعت به معنای فضای شلوغ و پر هیاهو با تعدای چادر به همراه کباب‌پزهای فراوان است. برای گروهی دیگر، به معنای روزهایی است که فرد در طبیعت و دور از شلوغی و ازدحام دیوانه کننده جامعه می‌گذراند. برای بسیاری نیز مفهومی ‌بینابین دارد و عبارت از اقامت در یک پارک، کناره رودخانه یا یک کلبه کوچک و دور افتاده است. در زیر به اختصار توضیحاتی راجع به انواع شکل‌های کمپینگ ارائه می‌شود:

کمپینگ در وسایط نقلیه

کمپینگ با ماشین، اقامت در طبیعت را راحت ساخته است.

کمپ‌های خانوادگی

کمپینگ خانوادگی برای والدین با بهترین تجربه‌ها همراه است. چون به آنها فرصت می‌دهد تا زمانی را برای گذراندن با فرزندان داشته باشند و از طرفی وقتی بچه‌ها مشغول فعالیت هستند، چند ساعت استراحت کوتاه برای والدین فراهم می‌شود.

کمپینگ با کوله پشتی

کمپینگ با کوله پشتی نسبت به انوع دیگر کمپینگ، دشوار‌تر است ولی بیش از بقیه امکان مشاهده زیبایی‌های طبیعت را فراهم می‌کند.

کمپینگ با قایق

کایاک یا کانوها می‌توانند تمام تجهیزات شما را حمل کنند.

کمپینگ با دوچرخه

زندگی روی دوچرخه در فضاهای آزاد می‌تواند تجربه‌ای خوشایند باشد. کمپرهای دوچرخه سواری قادرند نسبت به کوله پشتی دارها کمی‌ابزار و یراق بیشتری حمل کنند گرچه بخشی از‌ این بار مربوط به آچارها و زاپاس‌های دوچرخه خواهد بود.

کمپینگ در کاراوان(RV)

کاروان داران قسمت‌هایی از وسایل زندگیشان را با خود حمل می‌کنند و وسایل نقلیه تفریحی RV شما را قادر به برپایی کمپ با تمام وسایل راحتی درون خانه می‌سازد.

 

1401/09/06

دیدگاه‌ها
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف