جلوگیری از نیش پشه در طبیعت

جلوگیری از نیش پشه در طبیعت

1401/09/26

وجود پشه‌ها به عنوان بخشی از طبیعت در سفر‌های طبیعت‌گردی تا حد قابل توجهی اجتناب ناپذیرند. گاهی حضور پشه در هنگام کمپ می‌تواند خاطره یک سفر زیبا را کاملا دگرگون کند مثلا بروز آلرژی در برخی موارد در اثر نیش پشه؛ روش‌های مقابله با پشه و به حداقل رساندن نیش‌زدگی درسفر به همین دلیل می‌تواند مهم باشد.


 

نیش پشه‌های نر و ماده با هم متفاوت است و هر کدام ممکن است اثرات مختلفی ایجاد کند. نیش پشه بیشتر روی کودکان، افرادی که از کمبود ویتامین رنج می برند، افراد بیمار و مسافرانی که بومی یک منطقه محسوب نمی‌شوند بیشتر اثرگذار است. چه کنیم تا نیش پشه در کمپ و سفر برای‌مان مشکل ایجاد نکند؟

 

مقابله با نیش پشه

گرم شدن هوا یکی از دلایلی است که پشه‌ها هم بیشتر در محیط دیده می‌شوند و کافیست در فصل گرما تصمیم به کمپینگ هم بگیرید؛ قطعا در چند روزی که در کمپ هستید پشه‌ها دست از سرتان برنخواهند داشت. در ادامه لیستی از حشراتی که در طبیعت و هنگام کمپینگ می‌توانند سبب آزار و اذیت‌تان شوند را مرور می‌کنیم.

 

پشه‌ها تنها حشرات مزاحم نیستند بلکه نیش پشه می‌تواند عامل انتقال بسیاری از بیماری‌ها باشد مانند تب زرد، مالاریا و.... البته اغلب شانس انتقال بیماری بسیار کم است اما آنچه که بعد از نیش پشه قطعا اتفاق خواهد افتاد خارش و سوزش پوست در موارد خفیف و در موارد سخت‌تر احتمال بروز آلرژی ناشی از نیش پشه است.

 

آلرژی پوستی نسبت به نیش پشه در فاصله زمانی 20 دقیقه تا 24 ساعت بعد از نیش‌زدگی مشاهده شده است. زمان فعالیت اغلب پشه‌ها از غروب خورشید تا سپیده دم است. پشه‌ها در آب تخم گذاری می‌کنند و بعد از چند هفته به بلوغ می‌رسند.

 

همه چیز درباره نیش پشه

پشه‌های نر دهانی کوچک دارند و از گیاهان تغذیه می‌کنند اما پشه‌های ماده دهانی بزرگتر دارند و از خون جانوران و انسان تغذیه می‌کنند. پشه‌های ماده برای اینکه طعمه از حضور آنها آگاه نشود قبل از نیش زدن، مکان نیش زدن را بی حس می‌کنند و سپس نیش را وارد پوست می‌کنند. به همین خاطر است که شما در هنگام گزش دردی احساس نمی‌کنید.

 

 

پشه‌ها به چند طریق طعمه‌های خود را شناسایی می‌کنند:

  1. روش سنسورهای شیمیایی است که از فاصله ای در حدود 40 متر از روی بوی بدن، طعمه خود را شناسایی می‌کند.
  2. روش بینایی است به خصوص اگر طعمه در حال حرکت باشد.
  3. روش حرارتی است و از حرارت بدن طعمه قادر به شناسایی آن هستند.

 

راههای مقابله با نیش پشه در طبیعت

 

استفاده از فن برای دفع پشه 

برخی حشره‌ها و البته پشه‌ها هنگام وزش باد نمی‌توانند خوب پرواز کنند؛ به همین دلیل استفاده از پنکه یا کولر می‌تواند برای دور کردن پشه‌ها موثر باشد. همین طور پشه‌ها به خاطر دوری از باد سعی می‌کنند در ارتفاع پایین‌تر پرواز کنند که در این صورت استفاده از پنکه‌هایی که روی سطح زمین قرار می‌گیرند بسیار مفید خواهد بود. 

 

لباس مناسب بپوشید

از شلوارهای ضخیم و سنگین مانند شلوار جین استفاده کنید. بسیاری از پشه‌های مناطق کویری قادرند از روی پوشش نازک نیش بزنند. استفاده از لباسهای آستین دار در هنگام شب توصیه می‌شود. شلوار خود را درون جوراب خود قرار دهید. از انجاییکه اغلب پشه‌ها هنگام طلوع و غروب آفتاب شروع به پرواز و تامین غذای خود می‌کنند، پوشیدن لباس روشن سبب همرنگ شدن شما با نور آفتاب می‌شود و به همین دلیل پشه‌ها قادر نیستند به خوبی شما را تشخیص دهند. استفاده از لباس‌هایی که دارای نخ‌های پرمترین هستند نیز باعث دفع پشه‌ها می‌شوند.

 

استفاده از حشره کش دیت (البته چندان توصیه نمی‌شود)

در صورتی که حشره کش دارای دیت به همراه دارید مقداری از آن را بر روی لباس خود اسپری کنید. (به خاطر داشته باشید که حشره کش را بر روی پوست خود اسپری نکنید چون می‌تواند باعث حساسیت های پوستی گردد. حشره‌کش‌ها دارای مواد شیمیایی از جمله "دیت" هستند.

 

دیت باعث مرگ سریع سلولهای خاکستری مغز می‌شود و فراموشی زودرس را به همراه خواهد داشت. همچنین باعث تغییر در دی ان ای حیوانات از جمله موش‌ها می‌شود و صدمات جبرا ناپذیری به طبیعت و شخص شما وارد می‌کند. دیت مهم‌ترین عامل دفع و از بین بردن پشه است. بوی دیت باعث گمراه کردن پشه در فاصله نزدیک می‌شود و قادر به تشخیص بوی اسید لاکتیک و دی‌اکسید‌کربن خروجی از بدن نمی‌شود. استفاده از حشره کشهای حاوی دیت در مقدار خیلی جزئی کافیست و استفاده در حجم زیاد از آنها تغییری در دفع پشه ایجاد نمی‌کند)

 

موز نخورید

از خوردن موز در هنگام سفر خودداری کنید. جذب روغن موز در خون باعث نیشزدگی بیشتر نسبت به سایر افراد می‌گردد. پشه‌ها کلا خون حاوی قند بیشتر را ترجیح می‌دهند.

 

جای مناسب کمپ بزنید

از کمپ زدن در مناطق باتلاقی یا مناطقی که نزدیک به رودخانه ها یا مانداب‌ها هستند خودداری کنید. کلا مناطق مرطوب، مکان‌های مناسبی برای رشد پشه محسوب می‌شوند.

 

از نور زرد استفاده کنید

یکی از جذب کنندگان مهم پشه، نور سفید است. در صورتی که در هنگام شب از وسایلی با نور سفید استفاده می‌کنید آنها را با وسایل روشنایی دارای نور زرد جایگزین کنید. این روش روش بسیار کارایی در دفع پشه در مناطق کویری می‌باشد.

 

دفع پشه با الکل، لوسیون، عطر و...

استفاده از لوسیون، عطر، ادکلن، شامپوها و صابون های خوش بو می‌تواند باعث جذب بیشتر پشه‌ها نسبت به سایر افراد گردند. مالیدن مقداری الکل سفید بر روی پوست می‌تواند شما را در برابر نیش پشه بیمه کند.

 

آتش روشن کنید

روشن کردن آتش حشرات را از شما دور می‌کند.

1401/09/26

دیدگاه‌ها
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف