آشنایی با گرندکنیون‌های ایران

آشنایی با گرندکنیون‌های ایران

1401/11/03

یکی از زیباترین جاذبه‌های جهان، دره گرند کانیون آمریکاست؛ دره ای که به سبب بیش از 2 میلیارد سال فرسایش سنگ‌ها توسط عوامل طبیعی نظیر آب، ایجاد شده و اشکال زیبایی را بوجود آورده است.

با دلتا در معرفی و آشنایی با گرند کانیون‌های ایران همراه باشید.


 

 

تنگه‌ هایقر فیروزآباد - فارس

در نزدیکی روستای رودبال و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس، تنگه‌ای زیبا به نام تنگه‌ هایقر وجود دارد.

 

این تنگه که به نام گرند کانیون ایران نیز مشهور است، چیزی حدود ۸ کیلومتر طول داشته و رودخانه‌ای بانام قره‌آقاج از میان آن عبور ‌می‌کند.

 

تنگه‌ هایقر که امروزه یکی از اصلی ترین جاذبه‌های گردشگری استان فارس بشمار ‌می‌آید، روزگاری محل جنگل میان اقوام قشقایی با متجاوزان انگلیسی بود.

آدرس: در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس

 

دلیران قشقایی هنگا‌می‌ که توانستند سربازان انگلیسی را در این دره از پای درآورند، فریاد‌ هایقر به معنی مردن سر دادند تا دیگر همرزم‌های خود را نیز از این پیروزی آگاه کنند.به همین دلیل از آن تاریخ به بعد، این دره با نام‌ هایقر شناخته ‌‌می‌شود.

 

منظره زیبای ایجاد شده با اشکال گوناگون سنگ‌ها که حاصل میلیون‌ها سال فرسایش خاک بوده، در کنار آواز پرندگان و صدای جاری شدن آب، چشم انداز زیبایی را خلق کرده که چشم هر بیننده ای را مبهوت خود ‌‌می‌کند.

 

این دره به قدری زیباست که اگر به آن سفر کنید شاید تصمیم بگیرید که تمام مدت سفر خود به استان فارس را در دره‌هایقر سپری کنید.

 

کال جنی طبس

در طبس و در فاصله ۳۵ کیلومتری از این شهر، دره‌ای مخوف وجود دارد که به دلیل وجود صداهایی عجیب آن در هنگام شب، به کال جنی معروف شده و ‌می‌تواند هر بیننده و شنونده‌ای را در جای خود میخ‌کوب کند.

 

این دره یکی از منحصر‌به‌فردترین دره‌های ایران بوده که سرزمین عجیبی از صخره‌هاست و دخمه‌هایی در دل دیواره‌ها و اشکال عجیب و نامتجانسی را در خود گنجانده است.

 

اهالی این منطقه این دره را خانه جن و ارواح می‌دانند و داستان‌هایی از ربوده شدن دختران جوان توسط اجنه در این دره برای شما تعریف خواهند کرد.

 

آدرس: در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهر طبس

 

این دره ۱۶ کیلومتر طول داشته که با دیواره‌های بلند پرشیب، با اشکالی عجیب و شگفت‌آور احاطه شده است.

آبشارهای کوچک، حوضچه‌هایی با عمق ۱.۵ متر و تونل‌ها و حفره‌هایی به نام گبر که محل سکنی و چله نشینی زرتشتیان و یکتا پرستان بوده، از جمله دیدنی‌های این دره‌ی زیبا به شمار ‌می‌روند.

 

بهترین زمان سفر به این دره که یکی از پدیده‌ی طبیعی منحصر به فرد ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران بوده، فصل پاییز و زمستان است.

برای رسیدن به این دره زیبا و رمزآلود باید به طبس سفر کرده و از مسیر جاده طبس به بشرویه، به سمت آن حرکت کنید.

 

 

تنگه شیرز لرستان

درواقع سه استان ایلام، لرستان و کرمانشاه را به یکدیگر متصل می‌کند و در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت قرار دارد. شاید تنگه شیرز همان بهشت گمشده‌ای باشد که خیلی‌هایتان منتظر بودید ببینید. 

 

دیواره‌های این تنگه ارتفاعی بالغ بر ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر داشته و طول دره به بیش از ۵ کیلومتر ‌‌می‌رسد.

 

نقش‌های ایجاد شده به واسطه فرسایش بر روی دیواره‌های دره شیرز، چشم انداز زیبایی را خلق کرده و همچنین رودخانه ای که در میان آن جاری است، تابلویی زیبا از بهشت گمشده ای بر روی زمین را به تصویر ‌‌می‌کشد.

آدرس: در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت

 

وجود عواملی نظیر آبشارهای کوچک و بزرگ، چشمه‌های فراوان و صخره‌هایی با اشکال گوناگون، به زیبایی این دره افزوده و آن را به یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی استان لرستان بدل ساخته است.

 

در دره شیرز علاوه بر چشم انداز‌های بی نظیر، غاری با نام غار خدا وجود داشته که طولی برابر با ۱۵۰ متر دارد.

 

همچنین مناره سنگی با ارتفاع ۸۰ متر و قطری برابر با ۱۰ متر، یکی دیگر از جاذبه‌های این دره بشمار ‌‌می‌آید.

 

بهترین زمان برای سفر به این دره فصل بهار و تابستان است.

برای رسیدن به دره شیرز ‌‌می‌توان از مسیر جاده اولادقبا استفاده کرد.

 

 

 

تنگه چاهکوه قشم

در بخش شرقی جزیره قشم، تگه ای با عمق ۱۰۰ متر وجود دارد که با نام تنگه چاهکوه شناخته ‌می‌شود.

این تنگه در گذشته محل ذخیره آب بوده و از این رو با نام تنگه آب مقدس نیز شناخته ‌می‌شود.

 

فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار، بهترین زمان سفر به تنگه چاهکوه ‌می‌باشد

 

در تنگه چاهکوه اشکالی شگفت انگیز همچون شیارها و خطوط فرسایش موازی و عمیق و انواع حفره‌های نیمه کروی و بیضوی خودنمایی ‌می‌کنند.

وجود چهار چاه که برای ذخیره آب و هدایت آن برای استفاده ساکنان روستاها کاربرد داشته از دیگر زیبایی‌های این تنگه به شمار ‌می‌رود.

فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار، بهترین زمان سفر به تنگه چاهکوه ‌می‌باشد. همچنین برای رسیدن به این پدیده طبیعی باید از جزیره قشم راهی روستای چاهی شرقی شد.

 

دره خزینه پل‌دختر


یکی دیگر از دره‌های زیبای استان لرستان که به گرند کانیون ایران شهرت یافته است، دره خزینه پل‌دختر است. تماشای این دره عمیق از زاویه بالا به خاطر وجود یک پیچ نعل اسبی زیبا، بسیار دیدنی است. در این پیچ، صخره‌‌ای بزرگ و پرهیبت، مثل جزیره قرار گرفته و دورتادورش دیواره‌هایی با ارتفاع بسیار زیاد و رودخانه سیمره که از سرشاخه‌های کرخه به‌حساب می‌آید، جریان دارد.

 

 

از دیگر جاذبه‌های خاص و دیدنی دره خزینه، پل معلق آن با طول ۱۱۲ متر و ارتفاع ۸۵ متر می‌باشد که بزرگترین پل معلق خاورمیانه محسوب می‌شود. این پل معلق درست بر روی دره قرار گرفته و رودخانه از زیر آن می‌گذرد.

بهترین زمان برای سفر به دره خزینه اوایل بهار و اوایل پاییز است. برای دسترسی به این منطقه زیبا باید به شهرستان پل‌دختر بروید و در کیلومتر ۴۷ جاده پل‌دختر به اندیمشک، به روستای خزینه می‌رسید.

 

در این مقاله تلاش کردیم تا 5 مورد از گرند کانیونهای ایران را به شما معرفی کنیم. با این حال که امکان سفر به آمریکا برای همه فراهم نیست و هزینه زیادی در پی دارد اما پیش از این کار بهتر است کشور خودمان را بشناسیم و سرتاسر آن را سفر کنیم. در ایران گرند کانیون‌های به مراتب زیباتری وجود دارد که می‌توانید در فصول مختلف سال از آن‌ها دیدن کنید و خاطراتی خوش برای خودتان رقم بزنید. 

 

منبع: اقامت 24

1401/11/03

دیدگاه‌ها
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف