9دلیل برای اینکه کودکانتان را به سفر ببرید

9دلیل برای اینکه کودکانتان را به سفر ببرید

بعضی از دوستام میگن سفر نمی ریم تا بچه هامون بزرگ بشن ، اونا میگن " اینجوری بیشتر بهشون خوش میگذره "  مطمئنا بچه ها وقتی بزرگتر میشن خیلی بیشتر قدردان یک سری از چیزا خواهند بود ، اما  اگه برنامه سفری متناسب با سن بچه هاتون ترتیب بدید اونا یک دانش و آگاهی واقعی درباره جهان واقعی بدست میارن .
در اینجا  9چیزی خوب و ضروری  ای که  بچه ها در حین مسافرت یاد می گیرند رو بهتون می گم :

1-    به زندگی از نگاه دیگری می نگرند :

وقتی از شهر خودتون خارج می شید و به شهر های دیگه با تنوع آب و هوایی و اقلیمی سفر میکنید و همینطور به کشورهای دیگه می روید ، بچه هاتون می بینند که مردم در یک کشور و در شهرهای کوچیک و بزرگ مختلف به واسطه تفاوتهای جغرافیایی چقدر متفاوت زندگی می کنند، بعضی کنار دریا ، بعضی در شهر های خشک و کویر ی و بعضی در مناطق سرد و کوهستانی  و هر جایی سبک خاص خودشون رو برای زندگی کردن دارن .اونها با سفر یاد می گیرن هر شهری ممکنه آداب و رسوم خاص خودش رو داشته باشه ، میببنن به دلیل تغییرات آب و هوایی شکل سازه ها و خونه ها در هر شهر متفاوته و خیلی چیزهای دیگه  از فرهنگ مناطق رو کشف می کنن.

2-   شناخت بهتری از خودشان به دست می آورند:

وقتی سفر می کنید بهتر متوجه می شوید جه نوع سفری رو بیشتر دوست دارید  ، گروهی یا تنهایی؟ دوست دارید ماجراجویی کنید؟ کوهنوردی و شنا  دوست دارید ؟ دوست دارید طبق یک برنامه دقیق سفر پیش برید یا ترجیح می دید بدون برنامه از این شهر به اون شهر سفر کنید؟ سفر بهتون کمک می کنه خودتون رو بهتر تعریف کنید و یک سفر خوب یعنی وقتی برگشتین خونه یه تغییر مثبت کرده باشین .

3-   حس ماجراجویی و اکتشاف در آنها تقویت می شود:

من همیشه قبل از رفتن کلی درباره جایی که میخوایم بریم تحقیق می کنم اما وقتی میرسیم ، از هتل خارج میشم تا محیط اطرافم رو خودم بدون نقشه کشف کنم و خب بله معمولا هم گم میشم!! گم شدن به بچه ها یاد میده اشکالی نداره اگه چیزی رو از دست دادیم ،بهتره ازش بگذریم و تو اون مسیر بریم و از لحظات لذت ببریم .  ( البته این درباره مناطق بکر و یا خطرناک صدق نمی کنه ، بشتر درباره روستاگردی و شهر گردی جواب میدده )

4-    سفر باعث میشود اعتماد به نفس بچه ها بالا برود :

انجام یه سری کارهای کوچیک مثل انتخاب غذا در رستوران ، پرداخت پول برای سوغاتیهاشون و یا برنامه ریزی فعالیت هایی که تو یه روز قراره انجام بدید باعث میشه خودشون رو بهتر باور کنن .

5-    غذاهای محلی متفاوتی می خورند :


بچه ها در سفر یاد می گیرند غذاها می تونه خیلی چیزهای دیگه به جز پیتزا و همبرگر باشه. بچه های من بیشتر غذاها رو حداقل یکبار امتحان می کنن و ما به هرجایی سفر می کنیم سعی می کنیم از همه ی غذاهای محلی اونجا بخوریم ، ممکنه بچه ها از طعم بعضی از غذاها خوششون نیاد ولی حداقل شانس این رو داشتن که یکبار تجربه ش کنن.

6-    با جغرافیا و نقشه خوانی آشنا می شوند:

حتی  می تونید برای رفتن به یه پارک  از جی پی اس گوشیتون  برای پیدا کردن مسیر استفاده کنید ، امروزه علاوه بر گوگل مپ ، اپلیکیش ها ی زیادی برای مسیربابی وجود دارند که می تونید روی گوشیتون نصب کنید مثل waze sygic . استفاده از برنامه هایی مثل google earth   قبل از سفر برای تماشای مناظر  به صورت مجازی ام می تونه به بچه های چیزای زیادی یاد بده ! و یا برنامه ریزی سفرهاتون دور ایران و  جهان  بر روی نقشه ها از هر کلاس درسی مفیدترخواهد بود ، به شرطی که بچه هاتون رو در انجام این کارها وارد کنید ، مثلا اگه با ماشین شخصی مسافرت می کنید ، یکی باید رانندگی کنه و یکی در صورت نیا زتو جاده های فرعی نقشه خونی و مسیر یابی رو انجام بده ، این یه فرصت فوق العاده برای بچه است که کار کردن با این نرم افزارها رو یاد بگیرن.

7-    با طبیعت احساس نزدیکی بیشتری می کنند :

بچه ها دوست دارند جهان طبیعی رو کشف کنند ، در جنگل ها و لا به لای درختان ، در کویر و آن سو ی رمل ها ، در دریاها و دریاچه ها ، پارکهای ملی و حتی پارکهای شهری به این سو و آنسو بروند و چیزهای جدید ببینند ! همه ی ما خاطراتی از کارتون های دوران کودکی و ماجراجویی های آنها به خاطر داریم. برای من عصرها در کوچه پس کوچه های اطراف خونه مون و یا چیدن تمشک لا به لای بوته های خاردار تمشک یک ماجراجویی محسوب می شد ، پس مطمئن باشید چیزهایی که به چشم ما بزرگترها دیگه خیلی عادی میرسه برای بچه ها هنوز می تونه خیلی جذاب باشه مثل  دیدن آکواریوم های مختلف ، گشت و گزار در مناطق محلی و هر چیزی که حس کنجاوی اونها را برطرف کنه . حرف زدن با محیط بان ها در مناطق حفاظت شده و یا آدمهایی که به محیط زیست اهیمت میدن به بچه ها یاد میده که برای زمین و طبیعت ارزش قائل باشن و یاد بگیرن چطور از اون نگهداری کنن .
.

8-    با مردم بومی و فرهنگ های گوناگون آشنا می شوند :  

بچه ها با مسافرت به شهرها و کشورهای مختلف یاد می گیرن اگرچه آدمها  با هم تفاوتهای ظاهری دارند اما اونا هم زندگی می کنند و همون کارهای عادی روزمره رو انجام میدن : غذا میخورن ، کار می کنن ، دعا می کنن ، بازی می کنن و ...  و تا جاییکه بتونن تلاش می کنن تا خوب زندگی کنن .
در طول سفرهاتون بچه هاتون رو تشویق کنید تا با بچه های دیگه همبازی بشن برای اینکه بتونیم همبستگی جهانیمون رو تقویت کنیم . در سفر فرصت مقایسه کردن سایر فرهنگ ها رو با فرهنگ خودتون خواهید داشت و همین موضوع صحبت شما با بچه هاتون خواهد بود .

9-   با اقتصاد  و مدیریت مالی آشنا می شوند : 

بچه ها رو تو بودجه بندی هزینه های سفر شریک کنید، مثل هزینه ی بازدید از موزه ها و شهر بازیها ، خرید سوغاتی ، خوردن هله و هوله در سفر و ... سفر شرایطی برای بچه ها فراهم می کنه تا اقتصاد و مدیریت مالی یاد بگیرن . به اونها یاد بدید که واحد پول خودتون با کشورهای دیگه فرق داره و برای تبدیل پول به یه پول دیگه باید چه کار کنن ... سعی کنید برای انجام این کارها بچه هاتون رو پشت سرتون جا نزارید .
مقایسه کردن قیمت ها در محل زندگیتون با مقصدی که تعطیلاتتون رو می گذرونید ، و یا هزینه فعالیتهایی که اونجا قراره انجام بدید و خلاصه  درگیر کردن بچه ها تو این حساب کتاب ها بهشون حس مسئولیت پذیری در برابر مسائل مالی میده  که درآینده خیلی به دردشون میخوره .