ویژگی قمقمه و فلاسک مناسب سفر

ویژگی قمقمه و فلاسک مناسب سفر

قمقمه یا فلاسک از جمله وسايل ضروري سفر است. اکثر قمقمه‌ها به علت ساختار پلاستیکی خود قادر به نگه‌داشتن دمای ثابت آب به مدت طولانی نیستند و تنها ابزار مناسبی برای حمل آب در مسافت‌های کوتاه به‌ حساب می‌آیند.

كاركرد فلاكس چگونه است؟

برای ثابت نگه‌داشتن دمای آب در مسافت‌های طولانی می‌توانید از فلاسک استفاده کنید. اساس کار فلاسک، جلوگیری از انتقال گرما از خارج به درون ظرف و یا از درون ظرف به خارج از آن است. دیواره‌ داخل فلاسک از شیشه ساخته‌شده و شیشه ماده‌ای عایق است که مانع ورود و خروج گرما می‌شود. فلاسک‌های شیشه‌ای اغلب بهداشتی‌ترند و راحت‌تر تمیز می‌شوند. هم‌چنین وجود خلأ در فاصله بین دوجداره، از جریان یافتن گرما جلوگیری می‌کند. اگرچه فلاسک‌‌های بزرگ توانایی بیشتری برای گرم نگه‌داشتن مایعات دارند، اما به علت جاگیر بودن در سفر توصیه نمی‌شوند.

چه نوع فلاكسي بخريم؟

نوع سفر، درجه سختی، مدت زمان، مقصد موردنظر و امکانات سفر نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب نوع فلاسک برای سفر دارد. برای مثال در كوهنوردي و طبيعت گردي ، لازم است از فلاسک‌های مقاوم‌تری مثل فلاسک‌های فلزی استفاده کنید. هم‌چنین بسته به نوع موادی که می‌خواهید گرم نگه دارید، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب فلاسک پیش‌ رو دارید. برخی ترجیح می‌‌دهند در سفر، غذای‌شان را از خانه ببرند. در این صورت باید از فلاسک‌هایی استفاه کنند که مخصوص گرم نگه داشتن غذا است. این نوع فلاسک‌ها اغلب دهانه گشادتری دارند. جالب است بدانید فلاسک‌های چندکاره‌ای وجود دارد که برای گرم نگه داشتن آب و غذا کارآمد است. 

انواع فلاكس:

  • فلاسک‌های بلند و باریک: این فلاسک‌ها از آنجایی که برای ثابت نگه‌داشتن لایه داخلی نیاز به اتصال دولایه دارند، اتلاف انرژی بیشتر و درنتیجه کارایی کمتری دارند.
  • فلاسک فلزی: به علت فلز به کار گرفته‌ شده در ساختار این فلاسک‌ها سرما و گرمای مایعات برای چند ساعت حفظ خواهد شد. این فلز، بدنه فلاسک را ضدضربه می‌کند. نوع کوچک این فلاسک‌ها برای کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی مناسب است.
  • فلاسک‌ در پیچی: نسبت به انواع در فشاری مدت طولانی‌تری دما را در خود نگه می‌دارند.
  • فلاسک در پمپی: این نوع فلاسک‌ها بزرگ و مناسب پیک‌نیک هستند. برای کوه‌نوردی و مسیرهای سخت توصیه نمی‌شود.
  • فلاسک یخ خشک: مناسب برای نگهداری مواد غذایی در گرما هستند.

بهترين جنس فلاكس كدام است؟

تنوع زیادی از فلاسک‌ها در بازار موجود است؛ برای خرید فلاسک مناسب باید به لایه درونی، پوشش بیرونی، حجم و سر فلاسک توجه کنید. با وجود مزایایی که فلاسک‌های شیشه‌ای دارند، باید گفت بسیار شکننده هستند. اگر به دنبال فلاسک‌های بادوام‌تر و پرکاربردتر می‌گردید، فلاسک فلزی را انتخاب کنید. این نوع فلاسک‌ها از استیل ضد زنگ ساخته شده‌اند. پوشش بیرونی فلاسک نیز از هر جنسی می‌تواند باشد. پوشش پلاستیکی از وزن فلاسک می‌کاهد و حمل آن آسان‌تر می‌شود. نکته مهم دیگری که برای خرید فلاسک باید مدنظر قرار دهید، سر فلاسک است. چراکه سر فلاسک باید گرمای فلاسک را به خوبی حفظ کند. بهتر است فلاسکی را انتخاب کنید که در پیچی داشته و احتمال نشتی آن کمتر باشد