خوابي راحت در طبيعت با استفاده درست از وسايل كمپينگ

خوابي راحت در طبيعت با استفاده درست از وسايل كمپينگ

يكي از وسايل مورد نياز در سفر‌هاي طبيعت گردي كيسه خواب است. اما براي يك خواب راحت در كيسه خواب و طبيعت چه بايد كرد؟

كيسه خواب قابليت توليد گرما ندارد و تنها مي تواند گرما را حفظ كند. بنابر اين:

  • به اندازه کافی بخورید: بدن شما برای کوه‌نوردی، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و غیره، به میزان بالایی انرژی نیاز دارد. اگر سوخت کافی به بدن‌تان نرسد، بدن شما قادر به تولید گرمای کافی نخواهد بود.
  • به اندازه کافی بنوشید: مطمئن شوید که به اندازه کافی در طول روز، مایعات می‌نوشید. یک بدن dehydrate شده (بی‌آب شده) نمی‌تونه گرما تولید کنه. قبل از اینکه به داخل کیسه خواب بروید، با یک لیوان چای یا شکلات داغ، درجه حرارت بدن‌تان رو بالا ببرید.
  • از خوردن الکل خودداری کنید: در هوای سرد از خوردن الکل اجتناب کنید! شاید احساس کنید الکل بدن شما را گرم می‌کند اما لازم است بدانید الکل دمای بدن شما را بسیار سریع پایین می‌آورد.
  • لباس‌های‌تان را خشک نگه دارید:  لباس‌ها به اندازه کیسه خواب، به ویژه کیسه خواب پر،  هنگام خیس شدن خاصیت عایق بودن‌شان را از دست می‌دهند. هرگز با لباس‌های مرطوب (حتی اگر این رطوبت در اثر عرق کردن بدن‌تان باشد)  وارد کیسه خواب نشوید. اگر لباس‌های اضافه‌تان را در یک کیسه "ضد آب" نگه‌داری کنید، می‌توانید مطمئن باشید که لباس‌هایتان خشک باقی خواهند ماند..

نکته مهمی که باید بدانید این است که با انتخاب کیسه خواب مناسب فقط نیمی از راه رفته‌اید زير انداز مناسب، لباس، کلاه و... در گرم نگه داشتن و خواب راحت در کیسه خواب بسیار موثراست.

وسايل مورد نیاز در کنار استفاده از کیسه خواب

  • زیر انداز: یک زیرانداز خوب اگر به اندازه کیسه خواب مهم نباشد، اهمیت آن پایین‌تر از کیسه خواب نیز نیست. یک زمین سرد یا هوای در جریان، دمای بدن شما رو کاهش می‌دهد. و در صورت وجود این مشکل اصلا مهم نیست چقدر کیفیت کیسه خواب شما بالاست. بنابراین زیرانداز نیز یکی از مهم‌ترین وسايل كمپينگ است. اگر زیرانداز مناسب و عایق ندارید٬ با استفاده از پانچو یا بارانی در زیر زیرانداز٬ قابلیت عایق رو بهبود ببخشید.
  • حفاظت در مقابل باد: وزش باد با سرعت 25 کیلومتر در ساعت در دمای 5+ درجه سانتیگراد در شما احساسی شبیه به دمای صفر درجه ایجاد خواهد کرد. بنابراین چادر خودتان را در محلی برپا کنید که کمتر در معرض باد باشد.
  • لباس زیر مناسب: گرمای کیسه خواب را با پوشیدن لباس زیر و جوراب گرم  بالا ببرید. پوشش خشک در پاها میزان عایق را بالا می‌برد.
  • کلاه: وقتی در کیسه خواب می‌خوابید، سر تنها قسمتی‌ست که از کیسه خواب بیرون می‌ماند. اگر سر شما سرد باشد، تمام حرارت بدن شما به سرعت از دست خواهد رفت. پوشاندن سر یکی از مهمترین اقدامات برای عایق کردن بدن است. بنابراین قبل از خواب مطمئن شوید که سر خود را به شکل مناسبی پوشانده‌اید.